4.5.08

Populaarne jooksukoht Viljandis


Kuulmispuudega jooksjad - vasakult Joel, Eero ja Erik; tagareas Anne-Mari, Saimi, Martin, Daniel, Eino ja Eneli. Gelly seisis. (Pärnu Kurtide Spordiseltsi EERO fotoalbumist)

1.mail toimus 79.jooks ümber Viljandi järve. Osa võtsid ka16 kuulmispuudega inimest. Võrreldes teiste jooksuvõistlustega, võtavad nad aktiivsemalt osa Viljandi ümber järve jooksust. See võistlus on kurtidele lemmikuks. Eino Pevkur (70 a.) on jooksnud juba 46 korda ümber järve. Tema unistus on joosta 50 korda ümber järve kuni tervis lubab.
Kuidas sattusime Viljandisse? Meie lähedased palusid Kaidol autoga sõita Viljandisse. Valisime Viljandi maantee, sest seda teed me oleme vähe sõitnud. Saime vaadata autoaknast ilusat Eestimaad. Sõiduteel jutustas mu ema Viljandi legendist Hubert Pärnakivist, kes on võitnud 11 korda järjest Viljandi ümber järve jooksu. Viljandi jooksja Hubert Pärnakivi võistles kunagi NSV Liidu ja USA jooksuvõistluses, mis asus USA-s. Väljas oli 40 kraadi sooja, Pärnakivi sai päikesepiste 10 000 meetri jooksus. Ta jooksis staadioniringi ära ning kukkus finišijoonel pikali.
Jõudsime kohale. Seal oli palju jooksjaid ja kepikõndijaid. Märkasime tuttavaid kurte. Kuidas? Rahvamassis oli näha viiplevaid inimesi. Pealtvaatajaid oli Tallinnast kui ka Tartust, Võrust ning Viljandist. Imetlesime tublimaid jooksjaid ja rõõmsaid kepikõndijaid. Üllatus oli näha Triinu koos emaga kepikõnnil. Triinu jutu järgi oli kepikõnd talle esimene kord elus. Staadionil informeeris raadio toimunu kohta, kuid meie ise ei kuulnud. Õnneks viiples mu ema olulisema info. Järgmisel korral peaksime tellima viipekeeletõlki Tallinnast. Viljandis elav Liivi, kes oskab ka viipekeelt, käis kepikõnnil ümber järve. Kurtide seas oli parim jooksja Siim, kes elab Viljandimaal ning naiste hulgas Saimi Pevkur Pärnust. Saimi on osalenud kurtide olümpiamängudel ja Euroopa meistrivõistlustel. Tema isa on Eino Pevkur, kes on ka aktiivne jooksja. Saimi vend on Eero. Eero saavutas nooruses III koha ümber Viljandi järve jooksus. See on kirjas kurtide spordiajaloos. Eero abikaasa on ka aktiivne naissportlane Anne-Mari. Ta tegeles nooruses mitme spordialaga ja saavutas paljudel aladel häid tulemusi. Tema lemmikalad olid kergejõustik, suusatamine ja korvpall. Anne-Mari proovib praegu orienteeriumist, mis on talle uus ala.
Teiste pealtvaatajatega koos arutasime, et võiks osaleda järgmisel aastal ümber Viljandi järve jooksus ja kepikõnnil. Peale võistlust külastasime kurtide kohvikut Tunturi.
Tagasiteel korjasime nurmenukke ja lehitsesime ema ostetud raamatut, mis jutustab H.Pärnakivi eluloost. Üllatuseks avastasime raamatust pildi, kus on H.Pärnakivi lapsed ja lapselapsed. Nende seast tundsin ära ühe poisi. Ta õppis Tallinna Heleni Koolis ja praegu õpib Tartu Ülikoolis viipekeeletõlgiks.
Tulge järgmisel aastal, 1.mail Viljandisse. Hoiame kuulmispuudega jooksjatele kui ka kepikõndjatele pöialt.

Kommentaare ei ole: